НОРМАТИВНІ АКТИ
КОЛОМИЙСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Вівторок, 29 квітня 2025 року


Повязані документи
Пов'язаних документів немає
Історія документа
Історії немає
Публікації документа
04.04.2025
Про схвалення Стратегії ветеранської політики в Коломийській міській територіальній громаді на період до 2027 року та Плану її реалізації
Розглянувши проєкт Стратегії ветеранської політики в Коломийській міській територіальній громаді на період до 2027 року та Плану її реалізації розроблений в рамках проєкту «Віднова», що впроваджується Мережею правового розвитку у співпраці з гуманітарною організацією «Людина в біді» за фінансової підтримки Чеської агенції розвитку, за участю відділів і управлінь міської ради, відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2024 р. № 1209-р «Про схвалення Стратегії ветеранської політики на період до 2030 року та затвердження операційного плану заходів з її реалізації у 2024-2027 роках», виконавчий комітет міської ради
вирішив:
- Схвалити Стратегію ветеранської політики в Коломийській міській територіальній громаді на період до 2027 року (далі – Стратегія), додається.
- Схвалити План реалізації Стратегії ветеранської політики в Коломийській міській територіальній громаді на період до 2027 року (далі – План реалізації), додається.
- Управлінню економіки міської ради (Інна ТКАЧУК) забезпечити подання Стратегії та Плану її реалізації для затвердження Коломийською міською радою в установленому порядку.
- Координацію робіт та узагальнення інформації про виконання Стратегії покласти на головних відповідальних виконавців - управління економіки міської ради (Інна ТКАЧУК) та управління соціальної політики міської ради (Віталій ЯВОРСЬКИЙ).
- Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови Романа ОСТЯКА.
Міський голова Богдан СТАНІСЛАВСЬКИЙ
СХВАЛЕНО
рішення виконавчого комітету
міської ради
від 31.03.2025 № 38
СТРАТЕГІЯ
ВЕТЕРАНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ В КОЛОМИЙСЬКІЙ МІСЬКІЙ ТЕРИТОРІАЛЬНІЙ ГРОМАДІ
НА ПЕРІОД ДО 2027 РОКУ
м. Коломия
2025
ЗМІСТ
Звернення міського голови Богдана Станіславського………………………3
Вступ…………………………………………………………………………..4
- Методологія та процес розробки Стратегії ветеранської політики в Коломийській міській територіальній громаді……………………………...6
- Визначення потреб цільових аудиторій……………………………………...7
- Аналіз внутрішнього і зовнішнього середовища в реалізації Стратегії ветеранської політики……………………………………………………….14
- Бачення реалізації ветеранської політики………………………………….21
- Аналіз причин, які створюють перепони у реалізації ветеранської політики в громаді……………………………………………………………………...24
- Стратегічні і оперативні цілі ветеранської політики та завдання до них…………………………………………………………………………….26
- Посилення Стратегії організаціями громадянського суспільства….…….27
ЗВЕРНЕННЯ МІСЬКОГО ГОЛОВИ БОГДАНА СТАНІСЛАВСЬКОГО
Коломийська громада завжди була і залишається сильною своїми людьми – тими, хто віддано захищає, підтримує та працює. Сьогодні перед нами особливий обов’язок – створити гідні умови для тих, хто захищає Україну та повертається з війни.
За роки війни проти російського агресора, було впроваджено різноманітні види допомоги та підтримки українських воїнів та їх сімей. Станом на 2024 рік Коломийська громада виділяла найбільші в області кошти на виплати для військовослужбовців, ветеранів, членів їх сімей. Запроваджувалися і підтримувалися різноманітні ініціативи – як від захисників, так і від міської ради. Попри це, реальність ставить перед нами нові виклики, на які ми готові реагувати.
Тому ми запроваджуємо стратегію ветеранської політики, щоб кожен, хто захищав Україну, отримав необхідну підтримку та можливості для нового життя. Йдеться не лише про соціальні гарантії, а й про реальну допомогу. Ми хочемо, щоб ветерани стали активною частиною громади та підтримували її розвиток. А в свою чергу громада допомогла їм повернутися до цивільного життя.
Коломия завжди шанувала своїх Героїв. І сьогодні наша спільна справа – не лише пам’ятати про їхню жертовність, а й діяти.
Дякую кожному, хто долучився до цього процесу. Разом зробимо Коломийську громаду місцем, де ветерани відчуватимуть повагу, підтримку та перспективу.
Слава Україні!
ВСТУП
Гідне визнання внеску ветеранів та ветеранок у захист України є визначальним фактором для створення Стратегії ветеранської політики у Коломийській міській територіальній громади (далі – Стратегія). Стратегія спрямована на всебічну підтримку Захисників і Захисниць України, які повернулись в громаду, а також на підвищення добробуту членів їхніх сімей, сімей військовослужбовців, сімей загиблих (померлих), сімей полонених та зниклих безвісті.
Стратегія ветеранської політики є невід’ємною частиною Стратегії розвитку Коломийської міської територіальної громади до 2027 року і реалізується в рамках її стратегічної цілі А.4. «Розвиток військової інфраструктури» Стратегічного напряму А «Коломийська громада – регіональний економічний та туристичний центр Прикарпаття» та стратегічної цілі Б.5. «Розвиток соціальної інфраструктури» Стратегічного напряму Б «Коломийська МТГ – успішна та комфортна громада». Стратегія ветеранської політики Коломийської МТГ узгоджена зі стратегічними та оперативними цілями Стратегії ветеранської політики, затвердженої Кабінетом міністрів України від 29 листопада 2024 року № 1209-р., і базується на результатах напрацювань Робочої групи з розробки Стратегії ветеранської політики в Коломийській міській територіальній громаді на період до 2027 року та Плану реалізації Стратегії ветеранської політики в Коломийській міській територіальній громаді на 2025-2026 роки, утвореної розпорядженням міського голови від 09.12.2024р. № 437-р, а також на показниках:
соціологічних досліджень, які проводилися у Коломийській громаді:
- громадською спілкою «Мережа правового розвитку» в рамках розробки Стратегії ветеранської політики в Коломийській громаді у грудні 2024 року;
- громадською організацією «Сила громади» – дослідження потреб та послуг для військовослужбовців, ветеранів та членів їх родин у Коломийській територіальній громаді «Дорога до дому» у грудні 2023 – травні 2024 роках;
загальнонаціональних досліджень, які проводилися:
- Українським ветеранським фондом – Державною установою у сфері управління Міністерства у справах ветеранів України;
- громадською організацією «Правозахисний центр для військовослужбовців «Принцип» у 2024 році.
Розробка Стратегії ветеранської політики відбулася в рамках проєкту «Віднова», що впроваджується Мережею правового розвитку у співпраці з гуманітарною організацією «Людина в біді» за фінансової підтримки Чеської агенції розвитку.
Мета Стратегії: забезпечити впровадження ветеранської політики у Коломийській міській територіальній громаді для формування гідного визнання внеску ветеранів і ветеранок у захисті України та забезпечення комплексної підтримки у реінтеграції в цивільне життя, всебічної допомоги членам їх сімей, сімей військовослужбовців, осіб з інвалідністю внаслідок війни, сім’ям загиблих (померлих), сім’ям полонених та зниклих безвісти відповідно до їх потреб.
Завдання Стратегії:
- створити умови для комфортної реінтеграції ветеранів і ветеранок у Коломийську громаду;
- сприяти комплексній реабілітації стану їх здоров’я, відновленню соціальних зв’язків і зростанню добробуту;
- забезпечити підтримкою у задоволенні їхніх потреб у адміністративних та соціально-правових послугах;
- системно допомагати сім’ям ветеранів і ветеранок, військовослужбовцям, особам з інвалідністю у наслідок війни, сім’ям загиблих (померлих), сім’ям полонених та зниклих безвісти.
1. МЕТОДОЛОГІЯ ТА ПРОЦЕС РОЗРОБКИ СТРАТЕГІЇ ВЕТЕРАНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ
Враховуючи, що Стратегія ветеранської політики є складовою Стратегії розвитку Коломийської міської територіальної громади на період до 2027 року, методологічні підходи формувалися із запитів цільових аудиторій та завдань органу місцевого самоврядування. Для формування технічного завдання та подальшого підбору інструментів для стратегування було проведено три підготовчих онлайн- і офлайн-зустрічей з керівним складом виконкому Коломийської міської ради та очільниками установ, що забезпечують підтримку ветеранів і ветеранок та членів їх сімей в громаді. За Розпорядженням міського голови від 09.12.2024р. № 437-р була утворена Робоча група з розробки Стратегії ветеранської політики в Коломийській міській територіальній громаді на період до 2027 року та Плану реалізації Стратегії ветеранської політики в Коломийській міській територіальній громаді на 2025-2026 роки, члени якої взяли участь у всіх підготовчих та стратегічних процесах.
Було визначено, що Стратегія ветеранської політики має охопити наступні цільові групи населення, які безпосередньо проживають в громаді:
- ветеранів і ветеранок та членів їх сімей;
- членів сімей військовослужбовців;
- осіб з інвалідністю внаслідок війни;
- членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
- членів сімей полонених та зниклих безвісти.
Спираючись на дане рішення, була проведена п’ятиденна стратегічна сесія із залученням представників всіх зазначених груп та організацій громадянського суспільства. Зустрічі відбувалися в рамках засідань Робочої групи з розробки Стратегії ветеранської політики. Всього в засіданнях Робочої групи взяло участь 137 представників та представниць громади.
В цілому сценарій стратегічного планування складався наступним чином:
- перший день – фасилітована зустріч з представниками ветеранської спільноти;
- другий день – фасилітована зустріч з представниками сімей загиблих (померлих), полонених і зниклих безвісти;
- третій і четвертий дні були присвячені розробці стратегічних напрямів та цілей Стратегії ветеранської політики за участі членів Робочої групи;
- п’ятий день – фасилітовані зустрічі з представниками сімей військовослужбовців та окремо з представниками організацій громадянського суспільства, що діють в Коломийській громаді.
Для кожної групи учасників було підготовлено окремі програми з відображенням часу і етапами стратегічного процесу та презентації зі сценарним планом зустрічі.
За результатами фасилітованих зустрічей було ідентифіковано проблеми, частина яких може бути вирішена на місцевому рівні завдяки реалізації даної Стратегії, а частина інших потребує адвокації перед органами державної влади та Кабінетом Міністрів України. Кожна цільова група зазначила свої основні потреби та розробила пропозиції, які було враховано в Стратегії ветеранської політики. Структуру документу, стратегічні напрями, цілі та завдання було розроблено членами Робочої групи з урахуванням попередніх напрацювань. В свою чергу, громадські організації, спираючись на потреби цільових груп, стратегічні цілі та завдання ветеранської політики, запропонували свої можливості і ресурси для її реалізації.
Розробка документу відбувалася за допомогою методології партисипативного стратегічного планування та інших спеціально розроблених інструментів, що забезпечили ясність і раціональність процесу зі створення даної Стратегії.
Базовою інформацією для узгодження результатів стратегічного планування, стали соціологічні дослідження, що проводилися на місцевому та національному рівнях, які було попередньо вивчено і відображено в даному документі. В рамках розробки Стратегії ветеранської політики ГС «Мережа правового розвитку» провела опитування серед мешканців Коломийської громади, ветеранів і ветеранок, родин військовослужбовців, загиблих (померлих), полонених та зниклих безвісти, дані якого, серед інших, наведені нижче. Основні етапи розробки Стратегії ветеранської політики відображені в структурі даного документу.
2. ВИЗНАЧЕННЯ ПОТРЕБ ЦІЛЬОВИХ ГРУП
Визначальна роль у захисті України, починаючи з 2014 року, належить ветеранам і ветеранкам, але саме вони стали тією соціальною категорією, перед якою виникає велика кількість викликів на шляху повернення до цивільного життя. Частина цих проблем вирішується на місцевому рівні, інша частина на національному рівні. Перший компонент розглядається в рамках даної Стратегії, другий, за узгодженням з Мережею правового розвитку, планується узагальнити для подальшого адвокатування за її підтримкою.
Станом на 01.01.2022 чисельність наявного населення (за оцінкою) в Коломийській міській територіальній громаді складає 74 497 осіб. Статистична інформація про чисельність населення громади на 01.01.2025 року відсутня. Станом на 01.01.2025 налічується більше 3900 військовослужбовців Збройних Сил з Коломийської громади, орієнтовно 681 учасник бойових дій. Відповідно до виданих посвідчень - 94 сім'ї загиблих; осіб з інвалідністю в.в. - 161 особа; безвісті зниклих - 22 особи. Загиблих/померлих разом з загиблими АТО/ООС - 125 осіб.
Потреби цільових груп, які було виявлено під час фасилітованих зустрічей
Цільова група – ветерани та ветеранки:
- потреба у подоланні бюрократизму при отриманні пільг на місцевому рівні;
- потреба в програмі підтримки ветерана в СЖО;
- потреба у побудові комунікації з ветераном щодо піклування про своє здоров’я та моніторингу якості надання послуг;
- потреба в системі інформування про реабілітацію та в самій системі реабілітації на місцевому рівні;
- потреба у працевлаштуванні ветеранів та ветеранок з інвалідністю;
- потреба у створенні системи мотивації ветеранів і ветеранок до адаптації: через самореалізацію, відновлення соціальних зв’язків, створення підтримки;
- потреба в системі інформування ветеранів та ветеранок, не побудовані канали комунікації;
- потреба в сталому ефективному механізмі комунікації та взаємодії між органами місцевого самоврядування та ветераном;
- потреба у комплексному підході до формування позитивного образу ветеранів та вшанування пам’яті загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України;
- потреба в ефективному супроводі ветерана і ветеранки на даний час;
- потреба у створенні патронажу з реабілітації;
- не враховуються інтереси ветеранів АТО/ООС;
- потреба у правовому супроводі ветерана.
Цільові групи – сім’ї загиблих (померлих), сім’ї полонених та зниклих безвісти:
- потреба в юридичному консультуванні та безоплатному правовому супроводі;
- потреба в інформуванні про існуючі в громаді послуги та надавачів послуг;
- потреба в психологічній допомозі та мотивації членів родин до їх отримання;
- потреба в медичній допомозі;
- потреба у допомозі у ведені домогосподарства;
- потреба у системній матеріальній допомозі;
- потреба у вшануванні пам’яті загиблих (померлих) Захисників і Захисниць Україні, що проживали в громаді;
- потреба у делікатному ставленні до сімей з боку мешканців громади;
- потреба у створені комплексного супроводу: від сповіщення про загибель члена сім’ї до отримання статусу;
- потреба у створені єдиного інформаційного порталу для всіх категорій сімей;
- потреба в підтримці дітей сімей всіх категорій;
- потреба у залученні до програм з професійного та особистісного розвитку;
- потреба в організації дозвілля для сімей.
Цільова група – сім’ї військовослужбовців:
- потреба у захисті дітей та сімей військовослужбовців;
- потреба в отриманні психологічної допомоги в окремих групах: за віком, за статусом – дружини окремо, батьки – окремо;
- потреба у матеріальній підтримці для оплати навчання дитини, якщо держава відмовляє у такій допомозі;
- потреба в окремій роботі з чоловіками-військовослужбовцями, які відмовляються звертатися за допомогою;
- потреба у створенні можливості для дружин стати у чергу для отримання соціального житла;
- потреба не розділяти при наданні підтримки військовослужбовцям на мешканців громади та на внутрішньо переміщених осіб, сім’ї яких постійно проживають в громаді;
- потреба, щоб в громаді посадові особи установ не використовували сім’ї військовослужбовців для власного піару;
- потреба в повазі до діючих військовослужбовців – раніше опускали очі, а зараз посміхаються;
- добровольче формування територіальної громади (ДФТГ) – недостатньо інформації;
- потреба у відновленні соціальних зв’язків між дружинами військовослужбовців та іншими мешканцями громади;
- потреба у працевлаштуванні для дружин військовослужбовців з числа ВПО;
- потреба в допомозі в здобутті нових професій;
- потреба в допомозі у веденні домогосподарства;
- потреба у підготовці сімей військовослужбовців до повернення близької людини з війни.
Потреби цільових груп, які було виявлено через соціологічні дослідження, проведених у Коломийській міській територіальній громаді:
За результатами соціологічного дослідження, проведеного в населених пунктах – м. Коломия, селах Воскресинці, Товмачик, Саджавка Коломийської міської територіальної громади Мережею правового розвитку в рамках проєкту «Віднова», було виявлено наступне, що потребує уваги та врахування під час реалізації Стратегії ветеранської політики:
мешканці громади –
- 33% відчувають потребу в інформації про особливості комунікації з людьми, які мають бойовий досвід, 25,4% схиляються до необхідності в отриманні даної інформації;
- 83,6% вважають, що потрібно пропонувати різний обсяг соціальної підтримки особам, що брали безпосередньо участь в бойових діях, та тим, хто перебував на військовій службі без участі у бойових діях;
- 62% дуже позитивно ставляться до зменшення місцевих податків для підприємств, в яких працюють, або створили ветерани, 71% дуже позитивно ставляться до пільгових програм з навчання ветеранів та підтримки їх ініціатив з відкриття малого бізнесу або самозайнятості, 65% дуже позитивно ставляться до забезпечення ветеранів пільговим житлом;
- готові долучитися до підтримки ветеранів – 47,9%, сімей загиблих, полонених та зниклих безвісти – 45,1%, сімей чинних військовослужбовців – 40,8%, сімей ветеранів – 38% у вигляді матеріальної допомоги – 57,7%, волонтерської участі в роботі громадської організації – 46,3%, безоплатному наданні послуг – 15,4%, на оплачуваній посаді помічника ветерана – 8,1%;
- вважають, що підтримку ветеранам і сім’ям військовослужбовців надають волонтери – 51%, міська рада – 38%, громадські організації – 22,1%, релігійні організації – 20,2%, ніхто – 12,2%.
ветерани і ветеранки –
- 85% відчувають потребу в медичних послугах, 70% в соціальній підтримці та матеріальній допомозі, 62% – підтримки в бюрократичних та юридичних питаннях, 62% – реабілітаційних та спортивних програмах, психологічній підтримці, освітніх програмах і курсах перепідготовки – 46%, у працевлаштуванні і розвитку комерційної ініціативи – 39%, соціальних заходах, клубах, групах підтримки – 31%, у житлі – 23% опитуваних;
- на рівні взаємодії та задоволеності послугами чверть з числа опитаних ветеранів оцінили взаємодію з міською радою, як дуже поганою, але інші 25%, як доброю, і 12% - дуже доброю, більшість задоволена роботою ЦНАП, переважна більшість позитивно відгукуються про роботу Пенсійного фонду, також позитивна динаміка відмічається відносно роботи Управління соціальної політики, оцінка роботи комунальних закладів рівномірно розподілилася між оцінками: погано, задовільно, добре і дуже добре. Остання оцінка була відмічена 33% опитаних;
- відносно покращення взаємодії ветеранів з надавачами публічних послуг – 76,9% опитаних за можливість отримувати послуги в одному місці за принципом «єдиного вікна», за створення безбар’єрного та інклюзивного простору в громадських місцях висловилися 53,8%, за ветеранські простори, де можна було б проконсультуватися та отримати супровід з різних питань, відвідати заходи тощо – 53,8%, за належну підготовку посадовців та фахівців до роботи з ветеранами – 46,2% і т.ін.;
родини військовослужбовців, ветеранів, загиблих, полонених і зниклих безвісти –
- третина зазначених категорій потребує психологічної підтримки, п’ята частина опитаних зазначила потребу у медичній допомозі, лікуванні та оздоровленні, підтримки у бюрократичних питаннях, 12% зазначає потребу в соціальних та рекреаційних заходах;
- низькою залишається оцінка уваги міської ради до потреб зазначених категорій: 56% опитуваних її зовсім не відчувають, 236% - скоріше ні, 9% - скоріше так і 6% - так;
- відчувають напругу з цивільними, чиї близькі не служать – 36%, з людьми з іншими поглядами на війну – 33%, але 48% опитаних не відчувають напруги і непорозуміння.
За результатами фасилітованих зустрічей та соціологічного дослідження, проведеного в рамках розробки Стратегії ветеранської політики з цільовими групами населення та мешканцями громади, до основних потреб ветеранів і ветеранок, членів їх сімей, членів сімей військовослужбовців, сімей загиблих (померлих), сімей полонених та зниклих безвісти віднесені наступні:
- створення системи інформування та взаємодії між ветеранами і ветеранками, сім’ями всіх зазначених категорій з органами місцевого самоврядування та іншими стейкхолдерами, хто надає різні види послуг, матеріальну допомогу, сприяє реабілітації, адаптації, реінтеграції в цивільне життя;
- налагодження системи якісного медичного, адміністративного, соціально-правового супроводу всіх зазначених категорій бенефіціарів і моніторингу надання послуг;
- створення системи підтримки через роботу ветеранських просторів для всебічної підтримки ветеранів та ветеранок із залученням їхнього потенціалу щодо підтримки один одного;
- створення безбар’єрного та інклюзивного простору, сприяння вирішенню житлових питань всіх зазначених категорій, приділення уваги потребам осіб з інвалідністю внаслідок війни;
- створення робочих місць та умов для перекваліфікації у разі втрати релевантності до попередньої професії, сприяння розвитку бізнес-ініціатив і самозайнятості з боку зазначених соціальних категорій;
- вдосконалення інфраструктурних об’єктів для зручності ветеранів: медичні заклади, реабілітаційні центри та спортзали, центри надання адміністративних послуг, житлових комплексів та соціального житла, громадського транспорту, ветеранських центрів або клубів за інтересами, місць для проведення громадських заходів, парків та зон відпочинку;
- створення окремих видів послуг, які будуть виникати зі зміною потреб зазначених категорій, включаючи існуючу потребу в допомозі у веденні домогосподарства для сімей;
- формування в громаді гідного ставлення до ветеранів та ветеранок, членів всіх категорій сімей та пам’яті загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України;
- приділення особливої уваги проблематиці взаємодії між зазначеними категоріями і цивільним населенням через проведення просвітницької роботи щодо набуття знань з комунікації з ветеранами, сім’ями військовослужбовців, загиблих, полонених та зниклих безвісти.
Релевантність даних висновків підтверджуються (хоч і не у всіх випадках цілком відповідають), посилюються та розкриваються у більш широкому спектрі існуючих та майбутніх проблем ветеранів і ветеранок та всіх категорій сімей в даних, наведених попередньому соціологічному дослідження потреб та послуг для військовослужбовців, ветеранів та членів їх родин у Коломийській територіальній громаді «Дорога додому», що проводилося в громадською організацією «Сила громади» у 2023-2024 рр.
Статистика потреб військовослужбовців, та ветеранів, що були виявлені при проведенні цього дослідження (на момент проведення дослідження):
ветерани і ветеранки та діючі військовослужбовці:
- 42,78% відчувають потребу в медичній допомозі та реабілітації та зауважували про потребу в більш повному спектру необхідних медичних послуг в громаді;
- 29,6% опитаних потребують психологічної підтримки та реабілітації;
- 48,3% заявляли про потребу в різного роду соціальних послугах та пільгах;
- 33,7% потребують фінансової підтримки, 15,2% - допомоги з працевлаштуванням, а 17,2% вказували потребу в фінансовій та нефінансовій допомозі з підприємницькою діяльністю;
- 28,89% потребують домоги з придбанням власного житла, 23,44% - покращення житлових умов, а 26,11% зацікавленні в отриманні пільг на землю;
- 31,7% потребують юридичної підтримки;
- окремо можна виділити потребу в моральній підтримці від друзів, сім’ї та інших жителів громади, про яку вказували 22,2% опитаних.
члени родин ветеранів/ок та військовослужбовців:
- 32% опитаних потребують медичної допомоги;
- 28% відчувають потребу в психологічній підтримці та допомозі;
- про потребу в соціальних послугах та пільгах вказували 32% учасників дослідження;
- фінансової підтримки потребують 28% опитаних, 20% хотіли б допомоги з працевлаштуванням, також 28% - допомоги з підприємницькою діяльністю;
- допомоги з придбанням житла потребують 40% опитаних, покращення житлових умов - 28%, пільги на землю потрібна для 36%;
- 24% учасників дослідження вказували потребу в юридичній підтримці;
- для членів родин ветеранів/ок та військовослужбовців також важлива підтримка від інших людей, про що вказали 24% респондентів.
Окремо варто відзначити низький рівень проінформованості про доступні послуги і можливості в громаді, яку показували всі учасники дослідження (ветерани, військовослужбовців та члени їх родин), адже за результатами отриманих даних ми не було виявлено жодної установи, про послуги якої були поінформовані більше 41% опитаних осіб.
В дослідженні “Дорога Додому” також здійснювалась оцінка різних державних, комунальних та неурядових надавачів послуг для обраних цільових груп в громаді, середній бал в яких варіювався від 3,8 до 4,7 балів з 5-ти (найнижчий бал у Центральної районної лікарні, найвищий - в Обласного госпіталя ветеранів війни), однак при запитанні про якість послуг в державних/комунальних установах загалом було отримано середній бал 3,36 з 5-ти, та 3,5 бали в недержавних надавачів послуг (детальніше про кожного з яких можна ознайомитись в аналітичному звіті).
Посилання на текст дослідження “Дорога Додому”: https://drive.google.com/file/d/1PiLt6L7WxiODmtNxwlc_dQJrsOMv_Z1V/view
Також при розробці Стратегії було враховано загальнонаціональні дослідження, які проводилися Українським ветеранським фондом – Державною установою у сфері управління Міністерства у справах ветеранів України та Громадською організацією «Правозахисний центр для військовослужбовців «Принцип».
За даними шостого онлайн-опитування «Потреби ветеранів і ветеранок» Українського ветеранського фонду:
- 59,8% ветеранів і ветеранок потребують матеріальної допомоги, 12,7% – медичної допомоги, 8,7% – психологічної, 8,6% – юридичної, 5,7% – інформаційної, 4,5% – освітньої;
- ймовірність виникнення негативних явищ в житті ветеранів та ветеранок після повернення з російсько-української війни складаються наступним чином: оцінку «дуже ймовірно» у відсотках отримали такі проблеми: 59% – нерозуміння суспільства, 57% – проблеми із фізичним здоров’ям, 56% –відсутність інклюзивного простору, психоемоційна нестабільність – 53%, відсутність роботи – 52%, проблеми з оформленням соціальних пільг – 43%, зловживання алкоголем та наркотиками – 43%, конфлікти у сім’ї, родині – 42%, нерелевантний досвід, як працівника – 24%, самогубства – 16%. https://veteranfund.com.ua/analitics/analiz-potreb-ta-problem-veteraniv-ta-veteranok-za-2024-rik/
В дослідженні «Соціальні послуги для ветеранів та ветеранок у громадах: виклики та потреби», яке проводило ГО «Правозахисний центр для військовослужбовців «Принцип» зазначається, що
- готовність громади приймати ветеранів і ветеранок та забезпечувати їх належним соціальним захистом пов’язана з розвиненістю вже наявної інфраструктури;
- обізнаність щодо наявності послуг в громаді є достатньо низькою, відсутня конкретна установа, з якої починається шлях ветерана, немає єдиного місця, куди ветерани та ветеранки можуть звертатися для отримання всіх послуг та пільг;
- громадам буде важливо знайти спосіб збільшити кількість робочих місць для ветеранів та ветеранок;
- через низький рівень поінформованості про доступні гарантії та складність нормативно правових актів ветерани і ветеранки не можуть чітко зрозуміти весь перелік гарантій, обізнаність щодо наявності послуг в громаді є достатньо низькою;
- після повернення ветеранів очікується збільшення попиту на соціальні послуги, соціальної адаптації та соціальний супровід, денний догляд, психологічну підтримку, на пільги і матеріальне забезпечення;
- поруч зі зростанням попиту на соціальні послуги зростатиме потреба розширення штату установ-надавачів послуг у громадах, адже зростатиме навантаження на фахівців, для роботи з ветеранами важливо залучати фахівців та фахівчинь з високою кваліфікацією та тривалим досвідом роботи;
- потрібні громадські організації, які здатні надавати соціальні послуги, юридичні та психологічні консультації, сприяти спроможності фахівців соціального захисту в роботі з ветеранами.
https://www.pryncyp.com/analytics/soczialni-poslugy-dlya-veteraniv-ta-veteranok-u-gromadah-vyklyky-ta-potreby/
3. АНАЛІЗ ВНУТРІШНЬОГО І ЗОВНІШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА В РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЇ ВЕТЕРАНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ
Результати SWOT-аналізу
Сильні сторони |
Слабкі сторони |
|
|
Можливості |
Загрози |
|
|
Стратегія набуває динамічності та системності у підтримці цільових категорій
підтримують
Сильні сторони |
Можливості |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Стратегія посилює спроможність внутрішньої системи у якісному забезпеченні потреб бенефіціарів
зменшують
Слабкі сторони |
Можливості |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
||
|
||
|
Стратегія передбачає превенцію негативних наслідків від впливу зовнішніх факторів на внутрішню систему, що забезпечує підтримку цільових аудиторій
посилюють
Слабкі сторони |
Загрози |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
||
|
||
|
||
|
За результатами SWOT-аналізу:
Сильні сторони:
Сильною стороною Стратегії ветеранської політики вважається її своєчасна розробка, яка узагальнює накопичений досвід роботи органу місцевого самоврядування, державних і комунальних установ, волонтерських об’єднань і організацій громадянського суспільства по роботі з ветеранами, починаючи з 2014 року і враховує більшість аспектів у задоволенні потреб всіх категорій бенефіціарів. Треба зазначити, що наслідки повномасштабного військового вторгнення країни-агресорки збільшилися в сотні разів, тому Коломийська міська рада ініціювала розробку саме Стратегії із широким залученням представників ветеранської спільноти, військовослужбовців, членів їх сімей, членів родин загиблих (померлих), полонених та зниклих безвісти, а також представників депутатського корпусу та керівників структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради, представників організацій громадянського суспільства, активних громадян.
Розроблена Стратегія дає чітке розуміння для всіх сфер в громаді як діяти в інтересах ветеранів і ветеранок і всіх відповідних категорій сімей та взаємодіяти всім зацікавленим сторонам в контексті ветеранської політики. Розробка алгоритму дій для кожного напряму роботи в громаді дозволяє своєчасно виявляти потреби всіх категорій бенефіціарів, знаходити інструменти їх задоволення із залученням сторін. Реалізація Стратегії ветеранської політики спрямована на:
- формування стабільності і відчуття безпеки;
- систематизацію процесів підтримки та запобігання їх дублювання;
- налагодження взаєморозуміння між усіма мешканцями громади та ОМС;
- формування підґрунтя до відновлення після завершення війни;
- покращення інтеграції ветеранів, створення умов ресоціалізації та реадаптації;
- налагодження комунікації в громаді;
- наявність команди, яка вмотивована забезпечувати досягнення поставлених цілей;
- імплементації стратегічних цілей та завдань в програмах діяльності ОМС в партнерстві з ОГС та іншими сторонами.
Набуття динамічності та системності ветеранської політики через посилення сильних сторін за рахунок можливостей:
Посилюючим фактором у реалізації ветеранської політики є розвиток ветеранського простору «Гарт», як майданчика, який із залученням сторін сприяє запровадженню комплексного і системного підходів до якості вивчення і задоволення індивідуальних потреб отримувачів послуг, створює умови для взаємодії всіх зацікавлених сторін щодо розвитку ветеранської політики в громаді, запроваджує інновації щодо підтримки у інтеграції ветеранів та ветеранок.
Стратегія фокусує увагу на професійному підході до комплексної підтримки та унеможливлює аматорство і профанацію шляхом підготовки професійних кадрів та підвищення кваліфікації фахівців різних сфер, цільовими категоріями яких є ветерани і ветеранки та їх сім’ї.
Відчуття турботи та гідного ставлення до ветеранів і ветеранок, військовослужбовців та всіх категорій сімей позитивно впливає як на самих бенефіціарів, так і на громаду в цілому, забезпечує довіру до органів місцевого самоврядування.
Посилення спроможності внутрішньої системи у якісному забезпеченні потреб бенефіціарів:
Впровадження Стратегії ветеранської політики сприяє налагодженню всій системи підтримки цільових категорій. Виявлення існуючих і прогнозування майбутніх потреб допомагає:
- оцінити здатність відповідних сфер у їх забезпеченні;
- сформувати інфраструктуру з надання широкого спектру послуг з відновлення фізичного і психічного здоров’я, реінтеграції ветеранів і ветеранок та забезпечити її доступність і належне функціонування під час масового повернення демобілізованих мешканців у громаду;
- координувати роботу надавачів послуг та забезпечувати моніторинг якості надання послуг.
Стратегія ветеранської політики Коломийської громади посилюється Державною стратегією ветеранської політики, що сприяє цілеспрямованості та цілісності підходів роботи з цільовими аудиторіями.
Превенція негативних наслідків від впливу зовнішніх факторів на внутрішню систему, що забезпечує підтримку цільових аудиторій:
Запобіжником використання проблем цільових аудиторій у політичних маніпуляціях, супротиву суспільства до своєчасності є формування ставлення до ветеранської політики як до цінності у гідному визнанні внеску ветеранів і ветеранок у захист України. Загрозою для розширення спектру послуг та якості їх надання можуть стати брак ресурсів, для формування партнерства між стейкхолдерами, що здатні забезпечити реалізацію Стратегії – протистояння між групами ветеранів, для своєчасного прийняття рішень та підтримки громади – нерозуміння суті Стратегії та інші питання, що в цілому може привести до розпорошення зусиль та формального ставлення до виконання Плану реалізації Стратегії. Партнерство сторін, яке усвідомлює необхідність ціннісного ставлення до ветеранської політики, здатне подолати всі існуючі та майбутні виклики.
4. БАЧЕННЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ВЕТЕРАНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ
Стратегія ветеранської політики відображає наміри внутрішніх і зовнішніх стейкхолдерів та очікування бенефіціарів про те, якою має бути всебічна підтримка ветеранів і ветеранок, їхніх сімей, сімей загиблих (померлих), сімей полонених та зниклих безвісти у громаді – наскільки має змінитися громада, щоб забезпечити якість життя ветеранів і ветеранок та зростання добробуту їхніх сімей та сімей всіх категорій, кого стосується ветеранська політика. Практичне бачення відповідає стратегічним цілям Державної Стратегії ветеранської політики:
- політика відновлення людського капіталу та добробуту ветеранів і ветеранок, членів їхніх сімей;
- повага та вшанування;
- забезпечення національної безпеки та обороноздатності.
У відповідності з першою стратегічною метою державної ветеранської політики: «політика відновлення людського капіталу та добробуту ветеранів і ветеранок, членів їхніх сімей» сформовані наступні елементи практичного бачення:
- психологічна, фізична, медична реабілітація ветеранів і членів їхніх та підтримка у СЖО:
В громаді забезпечено високий рівень медичної, фізичної та психологічної реабілітації. Сформовані групи самодопомоги: рівний – рівному, рівний – нерівному. Особлива увага та емпатія приділяється тим, хто втратив або втрачає соціальні зв’язки та тим, хто знаходиться в складних життєвих обставинах.
- супровід та допомога:
Ветерани і ветеранки, а також всі категорії сімей вчасно отримують якісну інформацію щодо системи їх підтримки від єдиного інформаційного ресурсу.
Всі зазначені категорії отримувачів послуг забезпечені якісним і ефективним супроводом через створений в громаді єдиний центр супроводу. Простір «Гарт» – це високотехнологічний центр, що полегшує отримання документів та послуг.
- навчання ветеранів:
Створена комплексна система навчання, яка складається з неформальної освіти за різними напрямками, перекваліфікації, stem – лабораторій для ветеранів і ветеранок, які відчувають потребу у зміні професії, розвитку м’яких навичок або створенні малого бізнесу.
- робота та бізнес ветеранів:
В громаді створені всі умови для працевлаштування ветеранів, соціальна відповідальність бізнесу посилюється у створенні інклюзивних робочих місць.
Створені можливості для залучення ветеранів та ветеранок до бізнесу, впровадження ветеранського бізнесу набуває ознак стабільності та розвитку.
- Коломия – безбар?єрна:
Розвиток безбар’єрного простору в Коломийській міській територіальній громаді забезпечується включенням компонентів фізичної, інформаційної, цифрової, суспільної та громадянської, освітньої, економічної безбар’єрності в нормативно-правові акти і рішення міської ради. Особлива увага приділяється потребам ветеранів і ветеранок щодо забезпечення інклюзивності, доступності та комфорту в громаді.
До другої стратегічної мети «повага та вшанування» належать такі елементи практичного бачення:
- повага до ветеранів:
«Шаную ветерана» – спосіб життя суспільства. Повага до ветеранів і ветеранок забезпечується у всіх сферах життя громади.
- пам’ятаємо і шануємо:
В громаді докладаються зусилля для історичного увіковічення причин і наслідків російсько-української війни, збереження досвіду поколінь, створені традиції гідного і належного вшанування пам’яті Захисників і Захисниць.
- Коломия – місто довіри:
Всі сторони, що залучені до реалізації Стратегії ветеранської політики застосовують єдиний підхід на всіх рівнях. Потреби ветеранів вивчаються за допомогою різних інструментів, в тому числі у прямий взаємодії та відкритого прозорого діалогу. Сформована довіра ветеранів і ветеранок до Стратегії та засобів її реалізації. Стратегія ветеранської політики всебічно підтримується громадою, досягнення високого рівня взаєморозуміння забезпечує співпрацю ветеранів і цивільного населення.
Третій стратегічній меті державної політики щодо ветеранів «забезпечення національної безпеки та обороноздатності» відносяться наступні елементи практичного бачення ветеранської політики в Коломийській міській територіальній громаді:
- військовий – це престижно:
Престижність професії військового всебічно підтримується суспільством та органами влади. Участь у забезпеченні національної безпеки та обороноздатності високо оцінюється державою і громадою, стимулюється високим рівнем матеріального благополуччя і пожиттєвим наданням необхідних послуг. Ветеранська спільнота подолала стигму отримання соціальних послуг – створювати та надавати послуги для військовослужбовців є також престижним. Сім’ї військовослужбовців шануються в громаді.
- ветерани в громадській активності:
Ветерани проявляють громадянську активність та мають можливість долучитися до партисипативних процесів прийняття рішень. Громадянське суспільство посилюється завдяки об’єднанню ветеранів і ветеранок у спільноту та створенню активних і стійких громадських організацій. За допомогою партнерів підтримуються ініціативи всіх категорій сімей у посиленні організаційної спроможності, створених ними громадських об’єднань.
Ветеранський спорт. В громаді приділяється увага розвитку ветеранського спорту, створюється інфраструктура для підтримки фізичного розвитку ветеранів і ветеранок. Спортивні майданчики відкриті для всіх бажаючих. В громаді проводяться «Ігри нескорених», публічні спортивні заходи з підтримки та шанування ветеранів.
Простір єднання - створений простір, де збираються ветерани.
Патріотичне виховання молоді. Участь ветеранів і ветеранок у патріотичному виховання молоді, підтримці мотивації у фізичному розвитку та підготовці до національного супротиву.
Партнерства та обмін досвідом. З метою забезпечення якості реалізації Стратегії ветеранської політики органи місцевого самоврядування сформували партнерства зі стейкхолдерами та активно співпрацюють з міжнародними організаціями.
5. АНАЛІЗ ПРИЧИН, ЯКІ СТВОРЮЮТЬ ПЕРЕПОНИ У РЕАЛІЗАЦІЇ ВЕТЕРАНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ В ГРОМАДІ
№ |
Проблеми реалізації ветеранської політики в громаді: |
Причини виникнення проблем у реалізації ветеранської політики |
Складна економічна ситуація у країні викликає брак фінансування |
Військова агресія проти суверенної України викликала зміни у законодавстві щодо зменшення надходжень до місцевого бюджету, зростання тіньової економіки та зниження активності бізнесу, міграцію населення за кордон. |
|
Адаптація до умов воєнного стану відбувається дуже повільно, що пов’язано з відсталістю основних засобів виробництва, слабким застосуванням інноваційних підходів, неефективним використанням коштів та залученням альтернативних можливостей |
||
Недосконала система інформування та комунікацій всередині громади |
Не розроблена комунікаційна стратегія, що впливає на доступність до інформації та неефективність використання комунікаційних каналів. Враховуючи вік, страх перед бюрократичними установами, відсутність в громаді дорожньої карти та супроводу, певна частина бенефіціарів не отримує в повній мірі необхідну інформацію про наявність послуг і пільг |
|
Відсутність консенсусу та порозуміння між ветеранськими групами |
Боротьба за лідерство та різність поглядів серед ветеранських спільнот, загострене відчуття справедливості (де ти був, де ти воював), травмованість – викликає відсутність діалогу між групами, актуалізує стигму «свій-чужий» |
|
Відсутня платформа для діалогу як запобігання авторитарності |
||
Маніпулятивне використання ветеранів у політичних цілях послабляють ветеранську спільноту та викликають крайнощі у сприйнятті ветерана |
В боротьбі за політичний вплив відбуваються маніпуляції ветеранами, використовуються їхні особисті амбіції – бажання ветеранів та їх сімей бути визнаними, ставлення до ветерана як до об’єкту і фінансова спокуса змінює в суспільстві ставлення до ветерана |
|
Протистояння щодо підходів вшанування загиблих |
Стадія сприйняття горя та замороження у певній стадії впливає на ставлення до пропозицій вшанування, розбіжність поглядів сімей загиблих, конкуренція в спільноті сімей, незастосування діалогових практик заважає напрацюванню спільного рішення сімей полеглих до формування традицій і форм вшанування пам’яті загиблих Захисників та Захисниць |
|
Не опікуємося тими, хто не в конструктиві, не застосовуємо супровід |
||
Недостатня активність відповідальних осіб, брак спеціалістів, колосальний рівень бюрократії у роботі фахівців з супроводу ветеранів |
Страх перед ветеранами, відчуття вини в установах, де працюють цивільні, впливає на ставлення до ветеранів у різних службах та установах |
|
Відсутність розуміння у спеціалістів, що робити – пов’язана з нестачею необхідних знань та знижує їх мотивацію |
||
Пасивність молоді, ветеранів. Небажання працювати, хоч я знаю як |
Негатив про випадки у військових підрозділах Сил оборони пригнічує, демотивує молодь, викликає її міграцію. |
|
Не зміщуємо фокус у патріотичному вихованні на позитивні наративи, не розказуємо про діючих захисників (з їх дозволу). |
||
Виснаженість вчителів, якість кадрів, відсутність значущого стимулу робити |
||
Орган місцевого самоврядування, комунальні установи, Центр зайнятості серед бенефіціарів не вважається престижним, а тому може не сприяти ресоціалізації |
Упереджене ставлення до державних установ, пошук лише можливостей обійти закон |
|
Не зроблений перелік установ та поінформованість бенефіціарів про можливості у отриманні послуг |
6. СТРАТЕГІЧНІ І ОПЕРАТИВНІ ЦІЛІ ВЕТЕРАНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ ТА ЗАВДАННЯ ДО НИХ
Стратегічна ціль А: МІСТО КОМФОРТНЕ ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ
Оперативна ціль |
Завдання до оперативної цілі |
А.1. Забезпечення реалізації заходів із супроводу ветеранів |
|
А.2. Створення та розвиток сервісів для ветеранів та сімей |
|
А.3. Забезпечення ветеранської безбар?єрності |
|
Стратегічна ціль Б: МІСТО МОЖЛИВОСТЕЙ ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ
Оперативна ціль |
Завдання до оперативної цілі |
Б.1. Розвиток громадської активності ветеранів |
|
Б.2. Розвиток фінансової спроможності ветеранів |
|
Б.3. Впровадження програми «Спорт для ветеранів» |
|
Стратегічна ціль В: МІСТО ПАТРІОТИЗМУ
Оперативна ціль |
Завдання до оперативної цілі |
В.1. Впровадження заходів для бізнесу «Шануй ветерана» |
|
В.2. Впровадження програми національно – патріотичного виховання |
|
7. ПОСИЛЕННЯ СТРАТЕГІЇ ВЕТЕРАНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА
№ |
Назва організації |
Пропозиції для всіх категорій бенефіціарів |
1. |
ГО «Тризуб ім. С. Бандери» |
|
2. |
БФ «Карітас Коломия» |
|
3. |
ГО «Трикутник» |
|
4. |
ГО «БФ «Локомотив» |
|
5. |
Відокремлений підрозділ ГО «Самооборона майдану» |
|
6. |
ГО «Сила громади» |
Напрямок правового та соціального супроводу:
Напрямок психологічної підтримки для військових, ветеранів , членів їх родин членів родин загиблих Захисників та Захисниць та тих хто перебуває в полоні:
Освітньо-менторський напрямок:
Аналітичний напрямок: - проведення дослідницько-аналітичної роботи з удосконалення надання послуг для військових, ветеранів та членів їх родин та аналізу їх потреб. |
7. |
Громадська організація «Пізнай свою мрію» імені Степана Тарабалки» |
1. Психологічна підтримка, соціальна адаптація та правова допомога 1.1. Створення груп самодопомоги; 1.2. Психодіагностика, консультація психолога, психотерапія, консультація психіатра, арттерапія; 1.3. Налагодження співпраці з місцевими органами влади; 1.4. Організація курсу з медіації; 1.5. Соціальний супровід. 2. Фізична підтримка 2.1.Біосугестивна терапія, оздоровчий масаж, масаж із розробкою травмованих ділянок тіла, фізіотерапевтичні процедури, консультація травматолога та реабілітолога, апітерапія. 3. Робота медіаторів 3.1.Вирішення сімейних конфліктів; 3.2.Підтримка у взаємодії з органами влади та громадськими організаціями; 3.3.Допомога у вирішенні правових і адміністративних питань; 3.4.Організація семінарів та тренінгів з навичок конструктивного вирішення конфліктів. 4.Культурно-спортивна діяльність та соціальна інтеграція 4.1.Проведення екскурсійних програм, спортивних і культурних заходів. 5. Соціальні послуги. 5.1. Надання соціальних послуг. 6.Реалізація проектів міжнародної технічної допомоги Реалізація проектів за підтримки міжнародних донорів та організацій, що дозволить: 6.1. Залучити фінансування та ресурси; 6.2.Запуск спільних програм з міжнародними партнерами; 6.3.Реалізацію міжнародних проектів; 6.4. Підтримку у створенні онлайн-платформ. 7.Співпраця з органами місцевого самоврядування для розвитку Оздоровчого центру соціально-психологічної допомоги "Тепло крилатої душі" 7.1.Розвиток інфраструктури закладу, включаючи забезпечення необхідними ресурсами для надання професійних послуг; 7.2.Спільно з місцевими органами влади впровадження програми соціально-психологічної підтримки для різних категорій населення; 7.3.Залучення кваліфікованих фахівців для проведення тренінгів, семінарів та індивідуальних консультацій; 7.4. Створення умов для інтеграції закладу в громаду, забезпечуючи доступність послуг для осіб, які потребують підтримки. |
8. |
ГО «Крила Карпат» |
|
9. |
ГО «Нескорена нація» |
|
СХВАЛЕНО
рішення виконавчого комітету міської ради
від 31.03.2025 № 38
ПЛАН РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЇ ВЕТЕРАНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ У КОЛОМИЙСЬКІЙ МІСЬКІЙ ТЕРИТОРІАЛЬНІЙ ГРОМАДІ НА 2025 – 2027 РОКИ
Стратегічна ціль А: МІСТО КОМФОРТНЕ ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ
Оперативна ціль А. 1. Забезпечення реалізації заходів із супроводу ветеранів
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
|
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
А. 1. Забезпечення реалізації заходів із супроводу ветеранів |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: попередження нетактовних висловлювань чи ставлення до ветеранів війни та родин загиблих (померлих) Захисників України. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
Посадові особи не завжди професійно і коректно спілкуються з ветеранами війни і це породжує конфлікти і непорозуміння. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
3. Організація проведення супервізії та інтервізії працівників. 4. Розробити програму перевірки знань працівників, які працюють з ветеранами війни чи особами з інвалідністю внаслідок війни. 5. Проведення співбесід, круглих столів та поїздок в інші громади для обміну досвідом. 6. Долучення ветеранського простору “Гарт” до Коаліції ветеранських просторів з метою підвищення кваліфікації та обміну досвідом. 7. Організувати обмін досвідом з працівниками інших громад, які мають хороші результати в реалізації ветеранської політики. 8. Проведення співбесід при прийнятті на роботу. |
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
50,0 |
50,0 |
100,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління персоналом та діловодства міської ради, управління соціальної політики міської ради, Єдиний центр надання реабілітаційних та соціальних послуг міста Коломиї, ГО “Сила громади” (за згодою) |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
А.1.2. Розробка програм спільного дозвілля ветеранів та цивільних |
||
А.1. Забезпечення реалізації заходів із супроводу ветеранів |
|||
Мета та завдання проєкту |
Мета: створення умов для соціальної адаптації, психологічної підтримки та інтеграції ветеранів у громаду через спільні культурні та мистецькі ініціативи. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
|
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
1. Культурно-мистецька програма «Діалог поколінь»:
2. Творчі майстерні для ветеранів:
3. Ветеранський кіноклуб:
4. Фестиваль військово-патріотичної культури:
5. Спільні культурні заходи з ветеранським простором «ГАРТ»:
6. Цифровий архів «Голос ветерана»:
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
250,0 |
250,0 |
500,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління культури та туризму, ГО “Трикутник” (за згодою) |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
|
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
А. 1. Забезпечення реалізації заходів із супроводу ветеранів |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: визначення у кожному відділі чи управлінні міської ради та комунальних підприємствах відповідальної особи за вирішення питань ветеранів війни та родин загиблих (померлих) Захисників України Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
Ветерани війни звертаються за консультаціями до фахівців соціального супроводу з широким спектром питань. Ці проблемні питання виходять за межі компетенції фахівців, але вони мають реальну можливість допомогти у вирішенні проблемного питання, зателефонувавши до вузького спеціаліста і отримати роз’яснення. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
20,0 |
20,0 |
40,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління соціальної політики міської ради, управління комунікації та інформаційних технологій міської ради |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
|
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
А. 1. Забезпечення реалізації заходів із супроводу ветеранів |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: володіння інформацією про всіх ветеранів війни, які проживають у громаді Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
Відсутність повної інформації про всіх ветеранів війни, осіб з інвалідністю внаслідок війни, діючих військовослужбовців, родин загиблих (померлих) Захисників України |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
Максимальна кількість осіб буде охоплена соціальною роботою та консультуванням |
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
5. Виготовлення ключів доступу до Єдиного державного реєстру ветеранів війни. |
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2025 рік |
2025 рік |
місцевий бюджет/ інші джерела |
20,0 |
20,0 |
40,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління соціальної політики міської ради, структурні підрозділи міської ради, громадські організації (за згодою) |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
|
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
А. 1. Забезпечення реалізації заходів із супроводу ветеранів |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: покращення умов проживання та здійснення дрібного ремонту в житлових приміщеннях цільової аудиторії шляхом запровадження комплексного підходу та організації ефективної системи надання побутових послуг. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
Члени сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти, полонених захисників України, особи з інвалідністю внаслідок війни, родини військовослужбовців, які знаходяться в зоні бойових дій. |
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
Соціально вразливі категорії населення, особливо члени сімей ветеранів, загиблих (померлих), безвісти зниклих Захисників та Захисниць України часто стикаються з труднощами в забезпеченні належних умов проживання. Серед ключових проблем: фізична неспроможність виконувати роботи самостійно, яка пов’язана з похилим віком, травмою або інвалідністю, відсутність вдома чоловічої робочої сили. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
100,0 |
150,0 |
250,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Єдиний центр надання реабілітаційних та соціальних послуг міста Коломиї, комунальні підприємства громади |
Оперативна ціль А.2. Створення та розвиток сервісів для ветеранів та їх сімей
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
|
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
А.2. Створення та розвиток сервісів для ветеранів та їх сімей |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: створення доступної, якісної та ефективної системи реабілітації для ветеранів і ветеранок, яка сприятиме їхньому фізичному, психологічному та соціальному відновленню, інтеграції в суспільство та покращенню якості життя. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
Ветерани, які повертаються в громаду, мають гостру потребу у фізичній та психологічній реабілітації. Спортивні заняття є ефективним способом відновлення, однак наразі відсутня належна спортивна інфраструктура на відкритому повітрі, що дозволяла б забезпечити багатофункціональні тренування, реабілітаційні заняття та адаптивні спортивні заходи. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
1. Аналіз потреб ветеранів щодо реабілітаційних спортивних послуг. 2. Використання наявного адаптованого спортивного залу для спеціалізованих тренувань та тренажерного залу ветеранського простору “14,5”. 3. Розробка концепції багатофункціонального спортивного майданчика. 4. Залучення фінансування (місцевий бюджет, гранти, держпрограми). 5. Встановлення обладнання (вуличні тренажери, спеціалізовані майданчики для реабілітації). 7. Організація спортивних заходів для ветеранів. 8. Оцінка ефективності проєкту, коригування програм за відгуками ветеранів. |
||
Період реалізації проєкту |
2025–2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
500,0 |
500,0 |
1 000,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління спорту міської ради, КНП “Коломийська центральна районна лікарня" Коломийської міської ради |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
А.2.3. Надання комплексу консультаційної допомоги |
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
А.2. Створення та розвиток сервісів для ветеранів та їх сімей. |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: покращення якості життя ветеранів та членів їхніх сімей, діючих військовослужбовців та членів їхніх сімей шляхом систематичного вдосконалення та розвитку фахового супроводу, який включає надання консультаційної, юридичної та психологічної допомоги. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
Ветерани, члени сімей такої категорії осіб, діючих військовослужбовців та членів їхніх сімей, дружини і діти загиблих (померлих) ветеранів війни, дружини і діти загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, дружини і діти осіб, які зникли безвісти за особливих обставин під час проходження військової служби, інші демобілізовані особи, фахівці із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб. |
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
Багато ветеранів, їхні родини, родини діючих військових стикаються з низкою питань, які вони не завжди можуть вирішити самостійно. Це можуть бути як юридичні проблеми, так і психологічні труднощі, що впливають на їхнє повсякденне життя. Брак доступної фахової підтримки ускладнює процес соціальної адаптації та створює додаткові перешкоди для відновлення нормального життя. Завдяки комплексному підходу, що включає правову, психологічну та соціальну підтримку, можна значно покращити якість їхнього життя та забезпечити гідні умови для подальшого розвитку. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
75,0 |
50,0 |
125,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Єдиний центр надання реабілітаційних та соціальних послуг міста Коломиї |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
|
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
А.2. Створення та розвиток сервісів для ветеранів та сімей. |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: забезпечення психологічної підтримки дружин і дітей ветеранів та діючих військовослужбовців, надання допомоги в адаптації до нових умов життя, зниження рівня стресу та покращення емоційного стану через професійний супровід фахівців. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
Дружини і діти ветеранів, дружини і діти загиблих (померлих) ветеранів війни, дружини і діти загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, дружини і діти осіб, які зникли безвісти за особливих обставин під час проходження військової служби, дружини і діти діючих військовослужбовців |
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
У Коломийській громаді проживає велика кількість сімей ветеранів та військовослужбовців, у яких дружини та діти стикаються з серйозними психологічними викликами. Після повернення ветеранів із зони бойових дій їхні родини часто переживають труднощі у взаєморозумінні, емоційному стані та адаптації до цивільного життя. Багато дружин і дітей ветеранів соромляться звертатися по допомогу або просто не мають доступу до кваліфікованих психологів. Відсутність належної підтримки може призводити до загострення сімейних конфліктів, соціальної ізоляції та погіршення психоемоційного стану. Цей проєкт спрямований на створення доступної системи психологічного супроводу для сімей ветеранів, що допоможе зменшити рівень стресу, покращити взаєморозуміння у сім’ях та забезпечити дітям і дружинам якісну підтримку у складний період адаптації. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
100,0 |
200,0 |
300,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління соціальної політики міської ради, Єдиний центр надання реабілітаційних та соціальних послуг міста Коломиї, відділ інвестиційної політики міської ради |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
|
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
А.2. Створення та розвиток сервісів для ветеранів та їх сімей. |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: забезпечення комплексного супроводу ветеранів, які опинились в складних життєвих обставинах за місцем їхнього проживання шляхом створення мультидисциплінарної команди, яка буде здійснювати моніторинг їхніх потреб та надавати необхідну допомогу. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
Ветерани та члени їхніх родин. |
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
Після повернення з військової служби багато ветеранів стикаються з численними викликами, які ускладнюють їхню адаптацію та повернення до мирного життя. Основними з найбільш критичних проблем є наслідки посттравматичного стресового розладу (ПТСР), депресії, соціальної ізоляції та неможливості впоратися з травматичним досвідом війни. Чимало з них не звертаються за підтримкою через почуття сорому, недовіру до державних органів або брак інформації про доступні послуги. Внаслідок цього багато ветеранів залишаються сам на сам зі своїми проблемами, що збільшує ризик бездомності, конфліктів із законом та навіть самогубств. Проєкт передбачає створення мультидисциплінарної команди, яка забезпечуватиме моніторинг ветеранів за місцем проживання та надаватиме комплексну допомогу. Команда, що складатиметься з медичних працівників, працівників правоохоронних органів, психологів, соціальних працівників та юристів, зможе оперативно реагувати на кризові ситуації, спрямовувати ветеранів до спеціалізованих центрів лікування, забезпечувати соціальний супровід та допомагати у відновленні їхнього життя. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
1. Формування складу мультидисциплінарної команди для оперативного реагування з представників медицини, правоохоронних органів, психологів, соціальних працівників та юристів. 2. Затвердження складу команди та положення про її діяльність. 3. Забезпечення здійснення моніторингових візитів та супроводу ветеранів, які перебувають в складних життєвих обставинах. |
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
50,0 |
100,0 |
150,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Єдиний центр надання реабілітаційних та соціальних послуг міста Коломиї |
Оперативна ціль А. 3. Забезпечення ветеранської безбар’єрності
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
|
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
А. 3. Забезпечення ветеранської безбар’єрності |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: Вирішувати питання доступності та безбар’єрності для осіб з інвалідністю внаслідок війни за рахунок заходів усіх існуючих програм Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
Ветерани війни, особи з інвалідністю внаслідок війни, військовослужбовці, члени родин цільової групи. |
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
Ветерани, які повертаються до мирного життя після служби, часто стикаються з численними бар’єрами у соціальній, професійній та фізичній сферах. Серед основних проблем можна виділити:
|
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
Проєкт сприятиме створенню інклюзивного суспільства, де ветерани зможуть повноцінно реалізувати свої права, інтегруватися в соціальне та економічне життя без додаткових перешкод. |
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
1. Відповідальна особа з питань безбар’єрності в Коломийській міській територіальній громаді перевіряє наявність у заходах програм, які подаються на розгляд міської ради пунктів, які передбачають створення безбар’єрності для ветеранів та осіб з інвалідністю внаслідок війни та візує рішення або пише свої пропозиції щодо внесення пунктів про створення доступності. 3. Внести зміни до програми «Безбар’єрна Коломия на 2021-2025 роки» із урахуванням потреб ветеранів війни, осіб з інвалідністю внаслідок війни. 4. Створення кільцевого безбар’єрного маршруту: Автостанція – Міськрайсуд – Коломийський відділ поліції – МПК «Народний Дім» - ЄЦНРСП – управління соціальної політики – КЗ «Івано-Франківський обласний госпіталь ветеранів війни» - Центр зайнятості - ЦНАП – Вокзал – Коломийська ЦРЛ – Коломийське об”єднане управління пенсійного фонду – простір підтримки «Гарт» - Коломийська міська рада – автостанція. 5. При розробці програм для цивільних осіб, обов’язково враховувати заходи для ветеранів. |
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
10,0 |
10,0 |
20,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління соціальної політики міської ради, структурні підрозділи міської ради |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
|
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
А. 3. Забезпечення ветеранської безбар’єрності |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: Впровадження безбар’єрної (коректної) комунікації між людьми. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
В сучасному суспільстві комунікація відіграє ключову роль у взаємодії між людьми, але нерідко вона супроводжується бар’єрами, які ускладнюють порозуміння та створюють дискримінацію чи соціальну ізоляцію. Основні проблеми, які потребують вирішення:
|
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
100,00 |
100,00 |
200,00 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління соціальної політики міської ради, управління комунікації та інформаційних технологій міської ради, громадські організації (за згодою) |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
А.3.5. Інформаційна кампанія «Військовий – це престижно» |
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
А.3. Забезпечення ветеранської безбар’єності |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: формування позитивного іміджу військової служби серед мешканців Коломийської громади. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
У громаді існує потреба у підвищенні рівня поінформованості про важливість військової служби та роль ветеранів у суспільстві, зокрема в умовах сучасних викликів. Попри значний внесок військовослужбовців у захист держави, їхній соціальний статус потребує посилення. Низький рівень усвідомлення громадою важливості ролі ветеранів та військових призводить до недостатньої підтримки та складнощів у їхній соціальній адаптації після завершення служби. Водночас існує необхідність підвищення престижу професії військовослужбовця серед молоді, формування позитивного ставлення до військової кар’єри та залучення молодих людей до військово-патріотичних заходів. Важливо не лише визнати заслуги ветеранів, а й показати їх як активних членів громади, професіоналів, підприємців та лідерів громадських ініціатив. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
Економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
Соціальний вплив |
|
||
Екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025–2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
200,0 |
100,0 |
300,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління комунікації та інформаційних технологій міської ради, управління з питань цивільного захисту та військово-патріотичного виховання міської ради, управління соціальної політики міської ради, Єдиний центр надання реабілітаційних та соціальних послуг міста Коломиї |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
|
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
А.3. Забезпечення ветеранської безбар’єності |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: всебічне поширення інформації про заходи реалізації стратегії ветеранської політики Коломийської МТГ серед усіх категорій населення громади. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
Багато ветеранів стикаються з труднощами у доступі до інформації про послуги та програми підтримки через різні способи сприйняття інформації. Відсутність адаптованих комунікаційних каналів може призводити до ізоляції та недостатньої інтеграції ветеранів у суспільство. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
500,0 |
500,0 |
1 000,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління комунікації та інформаційних технологій міської ради, структурні підрозділи міської ради, громадські організації (за згодою) |
Стратегічна ціль Б: МІСТО МОЖЛИВОСТЕЙ ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ
Оперативна ціль Б.1. Розвиток громадської активності ветеранів
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
Б.1.1. Партнерство заради ветеранів: обмін досвідом та співпраця |
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
Б.1. Розвиток громадської активності ветеранів |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: створити ефективну систему співпраці, залучивши підтримку партнерів та організувавши обмін досвідом для впровадження найкращих практик і рішень. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
В Коломийській міській територіальній громаді функціонує значна кількість громадських та/або благодійних організацій, статутна діяльність яких спрямована на підтримку цільової аудиторії. Кожна з організацій прагне допомоги ветеранам та членам їх сімей. Часто мають передовий досвід. Міжнародні благодійні фонди використовують закордонний досвід, який може бути використаний у нашій країні і зокрема в Коломийській МТГ. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
Проєкт спрямований на створення ефективної системи співпраці між організаціями, що дозволить кожній із них працювати в унікальному напрямі, закривати більше потреб ветеранів та ефективніше використовувати фінансові ресурси. Запозичення досвіду інших громад та міжнародного досвіду. |
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
100,0 |
200,0 |
300,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління соціальної політики міської ради, Єдиний центр надання реабілітаційних та соціальних послуг міста Коломиї, відділ інвестиційної політики міської ради, КУ “Інститут громади”, громадські організації (за згодою) |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
Б.1.2. Координація роботи проветеранських організацій |
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
Б.1. Розвиток громадської активності ветеранів |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: підвищення ефективності залучення грантових коштів громадськими організаціями, уникнення дублювання напрямків діяльності та розширення спектру послуг шляхом забезпечення ефективної координації роботи проветеранських громадських організацій Коломийської міської територіальної громади. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
В Коломийській міській територіальній громаді функціонує значна кількість громадських та/або благодійних організацій, статутна діяльність яких спрямована на підтримку цільової аудиторії. Кожна з організацій прагне допомоги ветеранам та членам їх сімей, проте через відсутність координації виникає низка проблем. Серед основних це: дублювання діяльності – кілька організацій працюють над однаковими напрямами, що не дозволяє рівномірно розподіляти ресурси; організації можуть конкурувати за одні й ті самі ресурси, тощо. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
|
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
100,0 |
100,0 |
200,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Єдиний центр надання реабілітаційних та соціальних послуг міста Коломиї, громадські організації (за згодою) |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
Б.1.3. Створення груп самодопомоги для відновлення |
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
Б.1. Розвиток громадської активності ветеранів |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: створення сприятливих умов для емоційного та соціального відновлення ветеранів, членів їхніх родин, а також сімей загиблих і безвісти зниклих шляхом організації груп самодопомоги, які сприятимуть взаємній підтримці, розумінню та полегшенню адаптації до мирного життя. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
Військові, які повертаються з війни, та їхні родини стикаються з серйозними труднощами, що ускладнюють їхню адаптацію до мирного життя. Психологічні травми, посттравматичний стресовий розлад, депресія та соціальна ізоляція стають для них серйозними випробуваннями. Часто вони відчувають нестачу належної державної підтримки та кваліфікованих спеціалістів, які могли б допомогти подолати ці виклики. Окрім того, суспільство не завжди розуміє їхні переживання, що лише посилює відчуття самотності та втрати сенсу життя. У таких умовах повернення до звичайного існування стає складним і болючим процесом. Групи самодопомоги створюють безпечний простір, де люди з подібним досвідом можуть підтримувати один одного, ділитися своїми переживаннями та знаходити розуміння, що значно сприяє їхньому емоційному та соціальному відновленню. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
500,0 |
1 000,0 |
1 500,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління соціальної політики міської ради, Єдиний центр надання реабілітаційних та соціальних послуг міста Коломиї, ГО “Сила громади”, громадські організації (за згодою) |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
Б.1.4. Оновлення роботи Координаційної ради підтримки Захисників України міської ради |
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
Б.1. Розвиток громадянської активності ветеранів
|
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: підвищити ефективність діяльності Координаційної ради підтримки Захисників України міської ради шляхом оновлення її роботи, удосконалення механізмів взаємодії та залучення нових ресурсів для підтримки ветеранів і їхніх родин. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
Інколи виникають непорозуміння між органами місцевого самоврядування, державними органами, надавачами послуг, окремими громадянами та ветеранами, військовими, родинами загиблих та зниклих безвісти у підході до вирішення ветеранських питань. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2025 рік |
2025 рік |
місцевий бюджет/ інші джерела |
100,0 |
100,0 |
100,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління з питань цивільного захисту та військово-патріотичного виховання міської ради, члени Координаційної ради |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
|
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
Б.1. Розвиток громадської активності ветеранів |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: покращення якості надання послуг, розширення їхнього спектру та облаштування просторів підтримки для надання більш ефективної підтримки ветеранам та членам їхніх сімей шляхом залучення міжнародних грантів, партнерських програм та інших форм фінансової допомоги. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
В Коломийській міській територіальній громаді значний попит на якісні та доступні послуги для цільової аудиторії, проте міський бюджет є обмежений та його ресурсів не вистачає для повного їх забезпечення. Недостатня наявність фінансової та технічної підтримки обмежує можливості покращення просторів, програм соціальної адаптації, дозвілля, навчання та працевлаштування. Проєкт спрямований на подолання цих викликів шляхом залучення міжнародної допомоги та фінансування для покращення умов життя цільової аудиторії. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Врахування енергоефективних рішень при покращенні та розширені просторів підтримки ветеранів. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
500,0 |
500,0 |
1 000,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
КУ “Інститут громади”, відділ інвестиційної політики міської ради, управління з питань цивільного захисту та військово-патріотичного виховання міської ради громадські організації (за згодою) |
Оперативна ціль Б.2. Розвиток фінансової спроможності ветеранів
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
Б.2.1. Допомога з питань відкриття (розвитку) ветеранського бізнесу |
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
Б.2. Розвиток фінансової спроможності ветеранів |
||
Мета та завдання проєкту |
Завдання:
(організація постійно діючого консультаційного центру для ветеранів-підприємців, залучення експертів у сфері бізнесу, фінансів, маркетингу та юридичних питань);
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
|
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025–2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
100,0 |
100,0 |
200,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління економіки міської ради, Коломийська філія Івано-Франківського обласного центру зайнятості (за згодою), громадські організації (за згодою) |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
Б.2.2. Забезпечення менторства для ветеранського бізнесу |
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
Б.2. Розвиток фінансової спроможності ветеранів |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: сприяти успішному розвитку ветеранського бізнесу в Коломийській громаді через систему менторської підтримки, де досвідчені підприємці, бізнес-консультанти та експерти допомагатимуть ветеранам у створенні, веденні та масштабуванні власної справи. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
|
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025–2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
150 |
150 |
300 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління економіки міської ради, КУ “Інститут розвитку”, громадські організації (за згодою) |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
Б.2.3. Працевлаштування без бар’єрів |
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
Б.2. Розвиток фінансової спроможності ветеранів |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: сприяти працевлаштуванню ветеранів у Коломийській громаді шляхом створення ефективної системи підтримки, що включає консультації, профорієнтацію, навчальні програми та співпрацю з роботодавцями, забезпечуючи економічну незалежність та соціальну інтеграцію ветеранів. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
|
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025–2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
100,0 |
100,0 |
200,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління економіки міської ради, Коломийська філія Івано-Франківського обласного центру зайнятості (за згодою), громадські організації (за згодою) |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
Б.2.4. Запровадження навчань фінансової грамотності |
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
Б.2. Розвиток фінансової спроможності ветеранів |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: підвищення рівня фінансової грамотності ветеранів Коломийської громади для забезпечення їхньої фінансової незалежності, успішного ведення особистих фінансів та ефективного управління підприємницькою діяльністю. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
|
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025–2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
150,0 |
150,0 |
300,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління економіки міської ради, КУ “Інститут розвитку”, громадські організації (за згодою) |
Оперативна ціль Б.3. Впровадження програми «Спорт для ветеранів»
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
|
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
Б.3. Впровадження програми «Спорт для ветеранів» |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: створення умов для системного розвитку ветеранського спорту у громаді. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
Багато ветеранів після повернення до цивільного життя стикаються з проблемами фізичного та психологічного відновлення. Відсутність спеціалізованих програм з ветеранського спорту призводить до зниження рівня активності та соціальної ізоляції ветеранів. Також існує потреба в адаптивному спорті для ветеранів з інвалідністю та травмами. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025–2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
1 000,0 |
1 000,0 |
2 000,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління спорту міської ради, управління з питань цивільного захисту та військово-патріотичного виховання міської ради, громадські організації (за згодою) |
Стратегічна ціль В: МІСТО ПАТРІОТИЗМУ
Оперативна ціль В.1. Впровадження заходів для бізнесу «Шануй ветерана»
Оперативна ціль В.2. Впровадження програми національно – патріотичного виховання
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
|
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
В.2. Впровадження програми національно – патріотичного виховання |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості, готовність до виконання громадських і конституційних обов’язків та формування толерантного ставлення до інших народів, культур і традицій. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
Сучасна молодь зростає у складних суспільно-політичних умовах, які вимагають від неї не лише високого рівня знань, а й патріотичної свідомості, громадянської відповідальності та готовності захищати свою країну. Проте в освітньому процесі недостатньо уваги приділяється формуванню національно-патріотичних цінностей, військово-спортивної підготовки та вшануванню героїв. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
150,0 |
150,0 |
300,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління освіти міської ради, управління з питань цивільного захисту та військово-патріотичного виховання міської ради, Координаційна рада підтримки Захисників України міської ради (за згодою) |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
В.2.2. Проведення вечорів подяки |
||
Оперативна ціль Стратегії Коломийської міської МТГ |
В.2. Впровадження програми національно – патріотичного виховання |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: створення сталої традиції проведення вечорів подяки для ветеранів, військових, їхніх родин, а також родин загиблих захисників України з метою вшанування їхнього внеску у боротьбу за незалежність, формування культури вдячності та посилення соціальної підтримки в громаді. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
У громаді відсутня системна традиція проведення заходів, спрямованих не лише на вшанування пам’яті загиблих, а й на вираження подяки тим, хто захищав і продовжує захищати країну. Багато ветеранів та військових відчувають соціальну ізоляцію, а їхній внесок у суспільне життя залишається недостатньо відзначеним. Важливо створити простір, де ветерани та громада взаємодіятимуть у форматі відкритого діалогу та спільних подячних ініціатив. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 рік |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Всього |
місцевий бюджет / інші джерела |
250,0 |
250,0 |
500,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління культури та туризму міської ради, управління освіти міської ради, управління з питань цивільного захисту та військово-патріотичного виховання міської ради, Координаційна рада підтримки Захисників України міської ради (за згодою) |
Номер і назва оперативного завдання (проєкту) |
|
||
Оперативна ціль Стратегії ветеранської політики |
В.2. Впровадження програми національно-патріотичного виховання |
||
Мета та завдання проєкту |
Мета: сприяти розвитку патріотичного виховання в громаді через підтримку та впровадження інноваційних ідей, що сприяють зміцненню національної свідомості, формуванню активної громадянської позиції та вшануванню внеску ветеранів у розбудову країни. Завдання:
|
||
Територія, на яку проєкт матиме вплив |
Коломийська міська територіальна громада |
||
Цільові групи проєкту та кінцеві бенефіціари проєкту |
|
||
Опис проблеми, на вирішення якої спрямований проєкт |
В умовах сучасних викликів важливо посилювати патріотичне виховання, формувати національну свідомість та повагу до ветеранів, які зробили внесок у незалежність і безпеку України. Однак у громаді недостатньо інтерактивних, інноваційних та цікавих ініціатив, що залучають молодь і широку громадськість до осмислення патріотичних цінностей. Проєкт «Конкурси ідей на теми патріотичного виховання» спрямований на пошук, підтримку та реалізацію креативних ініціатив, які сприятимуть вихованню патріотизму, збереженню історичної пам’яті та активному залученню ветеранів у соціальне та культурне життя громади. |
||
Очікувані результати від реалізації проєкту |
|
||
економічна та/або бюджетна ефективність реалізації проєкту |
|
||
соціальний вплив |
|
||
екологічний вплив |
Не передбачає суттєвого екологічного впливу. |
||
Основні заходи проєкту |
|
||
Період реалізації проєкту |
2025-2026 роки |
||
Орієнтовний обсяг фінансування проєкту, тис. грн: |
2025 рік |
2026 рік |
Усього |
місцевий бюджет/ інші джерела |
150,0 |
150,0 |
300,0 |
Відповідальні за реалізацію проєкту |
Управління освіти міської ради, управління з питань цивільного захисту та військово-патріотичного виховання міської ради, Координаційна рада підтримки Захисників України міської ради (за згодою) |